Jak opravit spáry v koupelně

Vyžádá-li si vaše koupelna trochu údržby a péče, nemusíte hned sáhnout po profesionální pomoci. Oprava spár v koupelně je často úkolem, který zvládnete sami a může to být výborná příležitost ušetřit nějaké to peníze. V tomto článku se podíváme na kroky, jak správně opravit spáry v koupelně a vrátit jí zpět do původního krásného stavu.

Příprava a nástroje

Než se pustíte do oprav, je důležité se řádně připravit. Zde je seznam několika nástrojů, které budete potřebovat:

  • Každý typ omítky, který používáte v koupelně
  • Stěrka
  • Malý kladivo
  • Špachtle
  • Speciální spárovací hmota
  • Brousek nebo brusný papír
  • Utěrky
  • Plastová fólie

Kroky k opravě

Krok 1: Odstranění Staré Spárovací Hmoty

Za prvé je potřeba odstranit starou, poškozenou spárovací hmotu. To lze udělat pomocí špachtle nebo speciálního nástroje na odstranění spárovací hmoty. Dbejte na to, abyste nezpůsobili žádné další poškození.

Krok 2: Vyčištění Spár

Po odstranění staré hmoty je čas vyčistit spáry. Toho dosáhnete pomocí stěrky a malého kladiva. Odstraňte všechny zbytky staré hmoty a připravte spáry na novou spárovací hmotu.

Krok 3: Nanášení Nové Spárovací Hmoty

Připravte si novou spárovací hmotu podle pokynů výrobce. Nanášejte ji do spár pomocí špachtle. Dbejte na to, abyste hmotu nanášeli rovnoměrně a do hloubky spár. Po nanesení nechte hmotu zaschnout podle doporučení.

Krok 4: Dokončení a Úpravy

Po zaschnutí spárovací hmoty proveďte jemné úpravy a vyhlazování. Toho dosáhnete broušením pomocí brousku nebo brusného papíru. Dejte si pozor, abyste nepoškodili okolní povrchy.

Časté otázky

1. Jak dlouho trvá, než nová spárovací hmota zaschne?

Doba schnutí nové spárovací hmoty se liší podle druhu použité hmoty a podmínek v místnosti. Obvykle se jedná o několik hodin až několik dní. Doporučujeme se držet pokynů výrobce.

2. Mohu použít stejnou spárovací hmotu jako dříve?

Ano, pokud jste s původní spárovací hmotou byli spokojeni a odpovídá vašim potřebám, není důvod ji neměnit. Mějte však na paměti, že některé nové druhy spárovací hmoty mohou nabízet lepší vlastnosti.

3. Můžu se pokusit opravit spáry sám, i když nemám zkušenosti?

Ano, pokud jste ochotni se naučit a investovat čas a trpělivost do procesu, můžete se pokusit opravit spáry i bez zkušeností. Doporučujeme však provést první pokus na méně viditelném místě, abyste se seznámili s postupem.

Závěr

Oprava spár v koupelně může být zajímavým projektem pro ty, kteří se chtějí pustit do drobných úprav v domácnosti. S správnými nástroji a postupy je to úkol, který zvládnete sami. Dodržte pokyny výrobce spárovací hmoty a postupujte opatrně, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Viz také:

Photo of author

Onza

Napsat komentář